Strony

poniedziałek, 6 października 2014

MOJE ULUBIONE FILMY O RÓŻNYCH RODZAJACH NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI

W poniższym zestawieniu prezentuję moje ulubione filmy dotyczące niepełnosprawności - nie tylko tej fizycznej ale również psychicznej. Miejsce w rankingu jest zupełnie przypadkowe.

1.NIETYKALNI - 9/10






Bardzo dobry, szczery i wesoły film o sparaliżowanym milionerze i jego opiekunie. Pozytywny,podnoszący na duchu mimo niepełnosprawności ukazanej w filmie. Obraz, do którego wracam w chwilach zwątpienia i smutku.

2. SESJE - 6/10


Film wyceniłam wprawdzie na 6/10 ale warto po niego sięgnąć ze względu na podejmowany w filmie bardzo kontrowersyjny, szczególnie w naszym kraju temat - seksterapeutek osób niepełnosprawnych.

3.I AM SAM - 8/10


Bardzo wzruszający film o opóźnionym w rozwoju Samie, który próbuje odzyskać prawa rodzicielskie. Poruszający, chwyta za serce i pokazuje,że nikomu nawet niepełnosprawnemu nie można odebrać prawa do miłości, tej najpiękniejszej - rodzicielskiej.

4.CHCE SIĘ ŻYĆ - 8/10


Poruszająca historia oparta na faktach. Świetnie ukazane życie niepełnosprawnego Dawida i jego walka o normalność, akceptację. Bardzo motywujący,życiowy i prawdziwy.

5. JA W ŚRODKU TAŃCZĘ - 8/10


Kolejny bardzo pozytywny film pokazujący walkę niepełnosprawnych o normalne życie,samodzielność i wolność. Rewelacyjna gra odtwórców głównych ról.

6. SZTUKA LATANIA - 8/10


Dobry ale niełatwy dramat. Świetnie ukazana walka o realizację swoich marzeń, wbrew słabościom, wbrew całemu światu. Nieco przewidywalny ale niesie ze sobą piękne przesłanie: "Możesz żyć łatwo,możesz egzystować ale warto żyć pełnią życia jeśli tylko jesteś odważny".

7. OGRÓD LUIZY - 8/10


Jeden z niewielu dobrych polskich filmów traktujących o niepełnosprawności, na dodatek niepełnosprawności psychicznej. Dobre i bardzo psychologiczne kino. Film stara się przekazać bolesną życiową prawdę - często niepełnosprawni są zagubieni w świecie sprawnych ludzi, nawet tych najbliższych.

8. URODZONY 4 LIPCA - 7/10


Biografia Rona Kovica - sparaliżowany podczas wojny wietnamskiej nabiera antywojennego nastawienia i staje się bojownikiem o prawa człowieka. Doskonała rola Toma Cruise.
Świetny obraz ukazujący jak często pod wpływem tragicznych dla nas wypadków stajemy się zupełnie innymi,lepszymi ludźmi i zmieniamy nasz światopogląd.

9. MOJA LEWA STOPA - 8/10



Bardzo dobry obraz pokazujący,że nawet osoba niepełnosprawna może mieć swoje pasje i nic nie jest w stanie stanąć na drodze do ich realizacji. Bardzo osobisty, ujmujący. Wspaniały Daniel Day-Lewis , po raz kolejny zagrał całym sobą.

10. RAIN MAN - 8/10


Dużym atutem filmu jest świetny duet aktorski -  Dustin Hoffman i Tom Cruise.Pouczający i bardzo autentyczny obraz. Nadzwyczajna muzyka Hansa Zimmera dodaje temu filmowi niepowtarzalności i uroku.

11. MOTYL I SKAFANDER - 8/10


Prawdziwa historia sparaliżowanego redaktora czasopisma Elle. Adaptacja sławnej książki "Skafander i motyl" Jean-Dominique'a Bauby'ego. Poruszający film pokazujący świat oczami osoby całkowicie sparaliżowanej, której jedyną możliwością kontaktowania się z ludźmi jest mruganie okiem...

12. PIĘKNY UMYSŁ - 9/10


Biografia Johna Nasha, geniusza matematycznego, który zostaje zatrudniony w agencji wywiadu wojennego.Niestety wpływa to na rozwój ciężkiej choroby psychicznej...
Fenomenalna kreacja Russella Crowe'a-świetnie pokazał walkę genialnego matematyka z jego umysłem.To jednocześnie opowieść o miłości - tej prawdziwej, która daje siłę do walki z przeciwnościami, która pozwala przetrwać największe tragedie.

13. W STRONĘ MORZA - 8/10


Bardzo emocjonalny film - oparta na faktach historia człowieka, który sparaliżowany po niefortunnym skoku do wody zostaje przykuty do łóżka na 30 lat. Zniechęcony wegetacją walczy o prawną zgodę na eutanazję. Film niebanalny,zmuszający do myślenia. Bardzo dobry Javier Bardem - stworzył postać wiarygodną, prawdziwą i wzruszającą.

14. HASTA LA VISTA - 8/10 


Szalona komedia o trójce niepełnosprawnych kolegów, którzy wbrew wszystkiemu realizują swoje marzenia i udają się w podróż do Hiszpanii. Tak jak wszyscy młodzi ludzie Philip, Lars i Josef marzą o wyrwaniu się spod opieki rodziców i przeżyciu przygody.
Ciepła, pełna humoru opowieść.

12 komentarzy:

  1. Choroby psychiczne nie są rodzajem niepełnosprawności! Ani depresja, ani zaburzenia nerwicowe, ani nawet schizofrenia. Większość chorych żyje i funkcjonuje normalnie lub z niewielkimi ograniczeniami, co pokazuje np. 'Ogród Luizy'. Obecność tych tytułów w zestawieniu jest niewłaściwa z naukowego punktu widzenia.

    Nie sięgam często po filmy z motywem niepełnosprawności, bo to ciężka emocjonalna przeprawa. Jednak trzeba przyznać twórcom, że zwykle subtelnie, mądrze i po dobrym researchu podejmują ten temat.

    OdpowiedzUsuń
  2. Z medycznego punktu widzenia , z punktu widzenia komisji ds. orzekania o stopniu niepełnosprawności oraz z punktu widzenia ZPCH choroby psychiczne zalicza się do niepełnosprawności.Niepełnosprawność to między innymi:
    upośledzenie umysłowe,choroby psychiczne,zaburzenia głosu, mowy i narządu słuchu,choroby narządu wzroku,choroby narządu ruchu,choroby neurologiczne itd. Sorry za wywód ale to temat bardzo mi bliski :) Nie tylko zawodowo :)
    ( jeśli chcesz można zerknąć w rozporządzenie w sprawie orzekania o stopniu i rodzaju niepełnosprawności ;) )

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

      Usuń
    2. Doskonale rozumiem że dla większości osób sprawnych tylko niepełnosprawni ruchowo kojarzą się z niepełnosprawnością...zupełnie niesłusznie. Jeśli chodzi o choroby psychiczne, nie wszystkie ale część z nich znajduje się w zestawieniu rodzajów niepełnosprawności np. schizofrenia - osoby takie najczęściej klasyfikowane są do Iszej grupy niepełnosprawności czyli osób niezdolnych do pracy i samodzielnej egzystencji ( co wcale nie oznacza,że nie mogą pracować jak większość osób z I grupą ale w ZPCHach )

      Usuń
    3. Moje rozumienie tematu jest takie, że sama diagnoza choroby psychicznej nie jest tożsama ze stwierdzeniem niepełnosprawności. Nie można nazwać wszystkich chorych na depresję czy schizofrenię niepełnosprawnymi (tak samo, jak na choroby narządu wzroku). Owszem, CZASAMI przyczyną niepełnosprawności mogą być choroby psychiczne, zwłaszcza o ciężkim przebiegu, ale kryterium podstawowym jest ograniczenie funkcjonowania, a nie samo rozpoznanie choroby. I to dotyczy wszystkich potencjalnych przyczyn, czy tak?

      Wydaje mi się, że obie mamy dobre intencje - Tobie bliski jest temat niepełnosprawności (i tu nie jestem ekspertem, więc jeśli się zagalopowałam, to sorry), mnie z kolei frustruje ostracyzm wokół chorych psychicznie (niestety temat demonizowany w kulturze), którzy w przeważającej większości funkcjonują normalnie, nie są agresywni i nie należy się ich bać. I tu zalicza się też spora część osób chorujących na schizofrenię, którzy w okresach remisji (nieraz wieloletnich) normalnie pracują itd.

      Usuń
    4. Mnie z kolei denerwuje wyizolowanie z naszego społeczeństwa wszystkich niepełnosprawnych i tych niepełnosprawnych fizycznie i tych niepełnosprawnych psychicznie.Spora część ludzi uważa,że takie osoby nie mogą normalnie żyć, funkcjonować i pracować.Nic bardziej złudnego.Spora część osób niepełnosprawnych ruchowo, poruszających się na wózkach inwalidzkich żyje normalnie jak każdy sprawny człowiek - funkcjonują samodzielnie, prowadzą życie jak każdy, pracują i są samodzielni.Więcej - odnoszą sukcesy takie, o jakich mogą marzyć tylko tak zwani "normalni ludzie" :)

      Usuń
  3. hm, kilku nie obejrzałam jeszcze, muszę nadrobić koniecznie.

    OdpowiedzUsuń
  4. Też mam wciąż kilka do nadrobienia!

    OdpowiedzUsuń
  5. A jak to jest u was z oglądaniem filmów. Wolicie kino na przykład, czy w domu przed telewizorem. Chociaż takim w sumie pośrednim rozwiązaniem byłby zestaw kina domowego jeśli chodzi o odbiór i efekty. Na https://www.oleole.pl/zestawy-kina-domowego1.bhtml sprawdzałem ofertę i nie wiem czy się na taki zestaw kina domowego nie skuszę.

    OdpowiedzUsuń
  6. Lubię oglądać filmy i to różne.

    OdpowiedzUsuń
  7. To tak jak ja, nie mam jednego konkretnego gatunku. Przy wyborze filmu czy serialu często posiłuję się recenzjami. Dzięki temu obejrzałam sporo ciekawych rzeczy. A tak może bym nigdy na dany tytuł nie trafiła.

    OdpowiedzUsuń